Facebook heeft een afbeelding op het profiel van Rebecca Gomperts, arts en oprichter van de pro-abortusorganisatie Women on Waves, verwijderd. Dat meldt de Wereldomroep. Het ging om een tekstblokje met informatie over hoe vrouwen zelf met behulp van medicijnen een abortus kunnen opwekken.

Rebecca Gomperts reageerde geschokt toen ze een melding van Facebook kreeg dat haar profielfoto was verwijderd omdat die in strijd zou zijn met de gebruiksvoorwaarden. Inmiddels heeft zij een excuusmail van Facebook gekregen: het zou een vergissing zijn geweest en ze mag de afbeelding weer terugplaatsen. Gomperts vermoedt dat dit komt door alle protesten en publiciteit.
In de Engelse tekst op de verwijderde afbeelding staat dat vrouwen voor een veilige abortus 12 Misoprostol-tabletten kunnen aanschaffen bij de apotheek. Aangeraden wordt om tegen de apotheker te zeggen dat de medicijnen zijn bedoeld ‘voor je oma met arthritis’. Wanneer de tabletten met tussenpozen van enkele uren worden ingenomen, kan dat na 10 uur leiden tot kramp, diarree en bloedingen. En tot een einde aan de zwangerschap. Bij hoge koorts en hevige pijn wordt in de tekst aangeraden naar de dokter te gaan, met eventueel de mededeling dat je een miskraam hebt gehad.

Juridisch

Volgens Women on Waves is de verwijderactie van Facebook in strijd met artikel 19 van de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens, met het recht op vrijheid van informatie en met de Europese Conventie van de Mensenrechten. Maar volgens advocaat Quinten Kroes, gespecialiseerd in media- en privacywetgeving, gaat dat niet helemaal op. “Dan zinspeelt Women on Waves eigenlijk op hele klassieke grondrechten zoals de uitingsvrijheid. Die grondrechten zijn met name gericht op overheidsinmenging, en daarvan is hier geen sprake. Het is niet zo dat Facebook het heeft weggehaald onder dwang van een of andere overheid, het lijkt meer een eigen initiatief” Volgens Kroes mag Facebook de tekst ook strikt juridisch genomen verwijderen, omdat er uitvoerige en dichtgetimmerde gebruikersvoorwaarden zijn.

Het is niet voor het eerst dat Facebook afbeeldingen van de profielensite verwijdert omdat ze niet aan de eigen regels voldoen. Eerder gebeurde dat al met foto’s van (half)naakte mensen, kunstwerken met (te veel) bloot en zoenende homo’s. Bron: Wereldomroep